Přemysl Mikoláš

Jak rozumět autismu

Český chovatel psů plemene Komondor, který se také zajímá o autismus. Preferuje zejména behaviorální přístupy, které jsou blízké právě výcviku psů. Sám sebe prezentuje někdy jako psychologa, jindy jako terapeuta, jindy jako průvodce rodin dětí s autismem. Přemysl Mikoláš je obklopen jistou mírou kontroverze, spojené zejména s metodou O.T.A a Centrem Terapie Autismu. Na otázky ohledně metody O.T.A buď neodpovídá, nebo se jim vyhýbá (http://www.atypmagazin.cz/2017/01/24/terapeut-premysl-mikolas-ziju-s-rodinami-autisticky-film-kazdy-den/). 

Ve spolupráci s rodinami je hlavní překážkou nevyjasněná profesionální role Přemysla Mikoláše – není možné být zároveň kamarádem, terapeutem, vedoucím výcviku nebo svévolně kombinovat individuální, rodinou a skupinovou terapii (dochází ke stírání rámce). V takové situaci je obtížné uhlídat etický rámec a hranice profesionálního vztahu terapeuta a klienta. Přemysl Mikoláš veřejně přirovnává rodiny autistických dětí k popíračům kolocaustu, což je eticky, profesionálně i lidsky zcela nepřijatelné. 

Výroky o rodinách autistických dětí, nevyjasněný vztah k Centru Terapie Autismu a metodě O.T.A. a přísně behaviorální přístup k dětem vedly k tomu, že některé organizace měly potřebu se od Přemysla Mikoláše a jeho aktivit veřejně distancovat.

 

 

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.