Plaská 7, Praha 5 – Újezd, Malá Strana
+420775274281

Aspergerův syndrom

Jak rozumět autismu, ADHD a životu, když zrovna nedává smysl

Aspergerův syndrom je forma autismu. V USA již tato diagnóza neexistuje – lidem je místo ní diagnostikován autismus, případně „vysokofunkční autismus“ (o problematice tohoto pojmu viz Autismus). V České republice se Aspergerův syndrom stále diagnostikuje. Lidé s Aspergerovým syndromem mají většinou shodné potíže i talenty jako lidé s dětským či atypickým autismem, narozdíl od nich však nemají ty samé problémy s používáním řeči (řeč se často objevuje i velmi brzy, případné potíže se pak týkají spíše obsahu konverzace a formy konverzace).

Tvrdilo se, že tuto formu autismu mají zejména chlapci, nicméně nedávnými výzkumy se potvrdilo, že ženy mají Aspergerův syndrom stejně často, jen pro ně nejsou uzpůsobeny diagnostické manuály( viz Ženy a autismus), takže často propadnou diagnostickým sítem. Aspergerův syndrom se často vyznačuje velkým zájmem o určitý obor – ve kterém jsou lidé s AS často opravdovými odborníky. Také bývají velmi upřímní, dokáží se velmi dlouho soustředit na věci, které je zajímají, a dokáží se velmi dlouho soustředit na svůj objekt zájmu. V současné době jsou často problémy lidí s Aspergerovým syndromem znevažovány, jelikož tito lidé nemají problémy komunikovat, nicméně je nutné podotknout, že i lidé s Aspergerovým syndromem potřebují často pomoc a na oplátku nám mohou nabídnout spoustu nových vhledů na situace a problémy. Je nutné podotknout, že každý člověk s Aspergerovým syndromem je jiný – nenajdete dva stejné autisty, stejně jako nenajdete dva stejné lidi.

Více článků o Aspergerově syndromu:

Co je autismus

Projevy Aspergera u dětí

 Symptomy Aspergerova syndromu

 10 znaků, že máte Aspergerův syndrom

 Asperger, ženy, 10 vlastností

 Poslední zajímavý checklist

 50 výhod Aspergerova syndromu

 50 faktů o Aspergerově syndromu

 Nemluvíte za nízkofunkční lidi s autismem

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.