O této stránce

Jak rozumět autismu

Tato stránka je věnována autistické komunitě – autistickým dětem, dospívajícím a dospělým, jejich rodinám a těm, kteří se s nimi setkávají. Je jedno, zda zní diagnóza autismus, dětský autismus, atypický autismus, poruchy autistického spektra, PAS, Aspergerův syndrom, ADHD, zda jste sebediagnostikovaní nebo bez diagnózy.

Autismus je součástí širšího celku neurodiverzity – tedy představy, že různé formy neurologického uspořádání jsou kombinací dispozic, s nimiž jsme se narodili, a zkušeností, které nás v životě utvářely. V tomto smyslu vnímáme autismus i mnohé jiné formy neurodivergence jako přirozené. Hlavní je pro nás praktická kvalita života jednotlivců a jejich rodin.

Cílem této stránky je poskytnout čtenářům vše, co potřebují k tomu, aby zajistili tu nejlepší možnou budoucnost pro sebe, své dítě, svoji rodinu, nebo pro svoje klienty, kamarády, kolegy či známé. Za tímto účelem spolupracujeme s těmi nejlepšími odborníky z celého světa.

Když jsme se jako rodiče s autismem setkali, překvapila nás nízká dostupnost informací a kvalita služeb. Naším štěstím bylo, že jsme oba studovali Psychologii zdraví na Karlově univerzitě a měli jsme přístup k informacím ze zahraničí a možnost cestovat. V roce 2012 jsme založili tyto stránky, aby kvalitní informace o autismu byly dostupné i těm, kdo podobné možnosti nemají.

Patříme k prvním zastáncům paradigmatu neurodiverzity u nás. Od roku 2012 měníme pohled na autismus a usilujeme o destigmatizaci autismu. Za dobu, co se tématu věnujeme, pozorujeme pozitivní změnu ve vnímání autismu. Objevila se řada organizací a hlasů, které sdílí náš pohled na problematiku autismu. Naši práci, námi vydané knihy či články i téma neurodiverzity zmiňuje i celá řada akademických prací. To nám dodává naději, že vnímání autismu se v naší zemi pomalu mění k lepšímu.

Co děláme:

Na naší cestě nás podpořilo několik laskavých dárců. Patří mezi ně Jan Barta, Vítězslav Válka, Nadační fond Avast, Vít Ševčík a další. Jejich laskavé dary nám umožnily zajistit velkou část obsahu těchto stránek. Pokud byste se k nim chtěli přidat a podpořit nás, budeme rádi. Kontaktovat nás můžete na

[email protected]

Je toho mnoho, co bychom chtěli realizovat.

Pokud nám chcete pomoci, ale nemůžete nás podpořit finančně, prosím, dejte alespoň svému okolí vědět o těchto stránkách. Zvyšíte tím pravděpodobnost, že se informace dostanou tam, kde je jich potřeba.

Děkujeme.

Jana a Miklós Csémy

„Pokud znáte jednoho člověka s autismem… Tak byste měli častěji chodit ven. Začněte trochu žít. Je nás opravdu hodně a jsme úplně všude.“

– Judy Endow

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.