Tato stránka je věnována autistické komunitě – autistickým dětem, dospívajícím a dospělým, jejich rodinám a těm, kteří se s nimi setkávají. Je jedno, zda zní diagnóza autismus, dětský autismus, atypický autismus, poruchy autistického spektra, PAS, Aspergerův syndrom, ADHD, zda jste sebediagnostikovaní nebo bez diagnózy.
Autismus je součástí širšího celku neurodiverzity – tedy představy, že různé formy neurologického uspořádání jsou kombinací dispozic, s nimiž jsme se narodili, a zkušeností, které nás v životě utvářely. V tomto smyslu vnímáme autismus i mnohé jiné formy neurodivergence jako přirozené. Hlavní je pro nás praktická kvalita života jednotlivců a jejich rodin.
Cílem této stránky je poskytnout čtenářům vše, co potřebují k tomu, aby zajistili tu nejlepší možnou budoucnost pro sebe, své dítě, svoji rodinu, nebo pro svoje klienty, kamarády, kolegy či známé. Za tímto účelem spolupracujeme s těmi nejlepšími odborníky z celého světa.
Když jsme se jako rodiče s autismem setkali, překvapila nás nízká dostupnost informací a kvalita služeb. Naším štěstím bylo, že jsme oba studovali Psychologii zdraví na Karlově univerzitě a měli jsme přístup k informacím ze zahraničí a možnost cestovat. V roce 2012 jsme založili tyto stránky, aby kvalitní informace o autismu byly dostupné i těm, kdo podobné možnosti nemají.
Patříme k prvním zastáncům paradigmatu neurodiverzity u nás. Od roku 2012 měníme pohled na autismus a usilujeme o jeho destigmatizaci. Těší nás, že pozorujeme pozitivní změny ve vnímání autismu. Řada odborníků, organizací a hlasů, sdílí náš pohled na tuto problematiku.
Co děláme:
- Ve spolupráci s autistickou komunitou a odborníky z celého světa překládáme a publikujeme odborné, názorové i kazuistické články o autismu.
- Poskytujeme konzultace pro rodiny, terapeutické poradenství pro dospívající a dospělé autisty a školení pro organizace a odborníky.
- Prostřednictvím Nadačního fondu Autismu přímo podporujeme jednotlivce a rodiny.
- Vydali jsme několik knih o autismu, včetně knih Temple Grandin, PhD., nejznámější autistické osobnosti.
- Snažíme se pomoci jednotlivým autistům v jejich životech – skrze pracovní příležitosti i volnočasové aktivity.
Na naší cestě nás podpořilo několik laskavých dárců. Patří mezi ně Jan Barta, Vítězslav Válka, Nadační fond Avast, Vít Ševčík a další. Jejich laskavé dary nám umožnily zajistit velkou část obsahu těchto stránek. Velice si vážíme jejich pomoci. Pokud byste se k nim chtěli přidat a podpořit nás, budeme rádi. Kontaktovat nás můžete na
Snad ještě více než peněžní pomoc je třeba praktická spolupráce, například na překladu a tvorbě článků, osvětové a přednáškové činnosti, a na dalším. Budeme rádi, když nás budete kontaktovat pokud:
- Jste studentem medicíny, psychologie, sociální práce, sociologie nebo speciální pedagogiky a chtěli byste dělat seminární, bakalářskou, magisterskou nebo doktorskou práci z oblasti autismu.
- Pracujete ve Vaší praxi nebo organizaci s autisty a máte zájem na tom poskytovat co nejlepší podporu.
- Se zabýváte vydavatelskou činností a chtěli byste vydávat zajímavé knihy na téma autismu a neurodiverzity.
- Chtěli byste dobrovolně přispívat překlady článků, videí či jazykovou nebo obsahovou úpravou existujícího obsahu.
- Máte možnost prostřednictvím svých aktivit propagovat tyto stránky nebo stránky Nadačního fondu Autismu.
Děkujeme.
Jana a Miklós Csémy
„Pokud znáte jednoho člověka s autismem… Tak byste měli častěji chodit ven. Začněte trochu žít. Je nás opravdu hodně a jsme úplně všude.“
– Judy Endow

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.