Tato stránka byla původně věnována autistické komunitě – autistickým dětem, dospívajícím a dospělým, jejich rodinám a těm, kteří se s nimi setkávají. Je jedno, zda zní diagnóza autismus, dětský autismus, atypický autismus, poruchy autistického spektra, PAS, Aspergerův syndrom, ADHD, zda je oficiální nebo jde o sebediagnostiku. Po nějaké době však bylo zřejmé, že situace, které autisté zažívají a to, co cítí se v nějakém překryvu objevuje i u dalších diagnóz a lidí bez diagnózy. Ať už jde o různé tzv. poruchy osobnosti nebo jiné diagnózy. Výzkum ukazuje, že jejich společným prvkem často bývá trauma.
Autismus je součástí širšího celku neurodiverzity – tedy představy, že různé formy neurologického uspořádání jsou kombinací dispozic, s nimiž jsme se narodili, a zkušeností, které nás v životě utvářely. V tomto smyslu vnímáme autismus i mnohé jiné formy neurodivergence jako přirozené v kontextu vývoje. Hlavní je pro nás praktická kvalita života jednotlivců a jejich rodin. Toto není nějaký „moderní“ nebo nový názor, podobný pohled zastávala a zastává řada psychologů a psychoterapeutů, včetně těch nejznámějších, a to ještě v době, kdy se v mnoha zemích, včetně ČR autismus ještě ani nediagnostikoval.
Cílem této stránky je poskytnout čtenářům vše, co potřebují k tomu, aby zajistili tu nejlepší možnou budoucnost pro sebe, své dítě, svoji rodinu, nebo pro svoje klienty, kamarády, kolegy či známé. Za tímto účelem spolupracujeme s odborníky a komunitou z celého světa.
Patříme k prvním zastáncům paradigmatu neurodiverzity u nás. Od roku 2012 měníme pohled na autismus a usilujeme o jeho destigmatizaci. Pozorujeme pozitivní změny ve vnímání autismu, ale také jsme rádi, že naše úsilí je v souladu s vědeckými poznatky. Řada odborníků, organizací a hlasů, sdílí náš pohled na tuto problematiku. Neurodiverzita se ukazuje být validním a důležitým rámcem pro to, jak můžeme přemýšlet o jinakosti traumatu a postižení, aniž bychom se dopouštěli zbytečné a škodlivé patologizace. Neurodiverzita patří pod tzv. biopsychosociální model, který nabízí jiné perspektivy, než tradiční medicínský model.
Co děláme:
- Ve spolupráci s autistickou komunitou a odborníky z celého světa překládáme a publikujeme odborné, názorové i kazuistické články o autismu.
- Poskytujeme konzultace pro rodiny, terapeutické poradenství pro dospívající a dospělé autisty a školení pro organizace a odborníky.
- Realizujeme a podporujeme vzdělávací a osvětové aktivity prostřednictvím Nadačního fondu Neurodiverzity a přímo podporujeme jednotlivce a rodiny.
- Vydali jsme několik knih o autismu, včetně knih Temple Grandin, PhD., nejznámější autistické osobnosti.
- Snažíme se pomoci jednotlivým autistům v jejich životech – skrze pracovní příležitosti i volnočasové aktivity.
Na naší cestě nás podpořilo několik laskavých dárců. Patří mezi ně Jan Barta, Vítězslav Válka, Nadační fond Avast, Vít Ševčík, Veronika Šranková a další. Jejich laskavé dary nám umožnily zajistit velkou část obsahu těchto stránek nebo jinou formu pomoci. Velice si vážíme jejich laskavosti a podpory. Pokud byste se k nim chtěli přidat a podpořit nás, budeme rádi. Kontaktovat nás můžete na
Snad ještě více než peněžní pomoc je třeba praktická spolupráce, například na překladu a tvorbě článků, osvětové a přednáškové činnosti, a na dalším. Budeme rádi, když nás budete kontaktovat pokud:
- Pořádáte školení, přednáškovou činnost nebo se jinak angažujete v tématech souvisejících s traumatem, neurodiverzitou, autismem, ADHD, duševním zdravím.
- Jste studentem medicíny, psychologie, sociální práce, sociologie nebo speciální pedagogiky a chtěli byste dělat seminární, bakalářskou, magisterskou nebo doktorskou práci z oblasti autismu.
- Pracujete ve Vaší praxi nebo organizaci s autisty a máte zájem na tom poskytovat co nejlepší podporu.
- Se zabýváte vydavatelskou činností a chtěli byste vydávat zajímavé knihy na téma autismu a neurodiverzity.
- Chtěli byste dobrovolně přispívat překlady článků, videí či jazykovou nebo obsahovou úpravou existujícího obsahu.
- Máte možnost prostřednictvím svých aktivit propagovat tyto stránky nebo stránky Nadačního fondu Neurodiverzity
Děkujeme.
Jana a Miklós Csémy
„Pokud znáte jednoho člověka s autismem… Tak byste měli častěji chodit ven. Začněte trochu žít. Je nás opravdu hodně a jsme úplně všude.“
– Judy Endow

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.