Plaská 7, Praha 5 – Újezd, Malá Strana
+420775274281

O této stránce

Jak rozumět autismu, ADHD a životu, když zrovna nedává smysl

Tato stránka byla původně věnována autistické komunitě – autistickým dětem, dospívajícím a dospělým, jejich rodinám a těm, kteří se s nimi setkávají. Je jedno, zda zní diagnóza autismus, dětský autismus, atypický autismus, poruchy autistického spektra, PAS, Aspergerův syndrom, ADHD, zda je oficiální nebo jde o sebediagnostiku. Po nějaké době však bylo zřejmé, že situace, které autisté zažívají a to, co cítí, se objevuje i u dalších diagnóz a lidí bez diagnózy v různých životních situacích. Ať už jde o různé tzv. poruchy osobnosti nebo jiné diagnózy. Výzkum ukazuje, že jejich společným prvkem často bývá trauma.

Autismus je součástí širšího celku neurodiverzity – tedy představy, že různé formy neurologického uspořádání jsou kombinací dispozic, s nimiž jsme se narodili, a zkušeností, které nás v životě utvářely. V tomto smyslu vnímáme autismus i mnohé jiné formy neurodivergence jako přirozené v kontextu vývoje. Hlavní je pro nás praktická kvalita života jednotlivců a jejich rodin. Toto není nějaký „moderní“ nebo nový názor, podobný pohled zastávala a zastává řada psychologů a psychoterapeutů, včetně těch nejznámějších, a to ještě v době, kdy se v mnoha zemích, včetně ČR, autismus ještě ani nediagnostikoval.

Cílem této stránky je poskytnout vám vše, co potřebujete k tomu, abyste zajistili tu nejlepší možnou budoucnost pro sebe, své dítě, svoji rodinu, nebo pro svoje klienty, kamarády, kolegy či známé. Za tímto účelem spolupracujeme s odborníky a komunitou z celého světa.

Patříme k prvním zastáncům paradigmatu neurodiverzity u nás. Od roku 2012 měníme pohled na autismus a usilujeme o jeho destigmatizaci. Pozorujeme pozitivní změny ve vnímání autismu, ale také jsme rádi, že naše úsilí je v souladu s vědeckými poznatky. Řada odborníků, organizací a hlasů, sdílí náš pohled na tuto problematiku. Neurodiverzita se ukazuje být validním a důležitým rámcem pro to, jak můžeme přemýšlet o jinakosti traumatu a postižení, aniž bychom se dopouštěli zbytečné a škodlivé patologizace. Neurodiverzita patří pod tzv. biopsychosociální model, který nabízí jiné perspektivy, než tradiční medicínský model.

Přesto, že jsme začali u tématu autismu, již dávno se tyto stránky nevztahují jen na něj, ale zabývají se celým tématem neurodiverzity. Neptáme se, zda je někdo neurodivergentní, ale jak, jakým způsobem. Nabízíme nástroje pro porozumění jedinečnosti každého příběhu.

Co děláme:

Na naší cestě nás podpořilo několik laskavých dárců. Patří mezi ně Jan Barta, Vítězslav Válka, Nadační fond Avast, Vít Ševčík, Veronika Šranková a další. Jejich laskavé dary nám umožnily zajistit velkou část obsahu těchto stránek nebo jinou formu pomoci. Velice si vážíme jejich laskavosti a podpory. Pokud byste se k nim chtěli přidat a podpořit nás, budeme rádi. Kontaktovat nás můžete na

[email protected]

Snad ještě více než peněžní pomoc je třeba praktická spolupráce, například na překladu a tvorbě článků, osvětové a přednáškové činnosti, a na dalším. Budeme rádi, když nás budete kontaktovat pokud:

  • Pořádáte školení, přednáškovou činnost nebo se jinak angažujete v tématech souvisejících s traumatem, neurodiverzitou, LGBTQI+ tématikou, autismem, ADHD, duševním zdravím.
  • Jste studentem medicíny, psychologie, sociální práce, sociologie nebo speciální pedagogiky a chtěli byste dělat seminární, bakalářskou, magisterskou nebo doktorskou práci z oblasti neurodiverzity.
  • Pracujete ve své praxi nebo organizaci s neurodivergentními klienty a máte zájem na tom poskytovat co nejlepší podporu.
  • Se zabýváte vydavatelskou činností a chtěli byste vydávat zajímavé knihy na téma autismu a neurodiverzity.
  • Chtěli byste dobrovolně přispívat překlady článků, videí či jazykovou nebo obsahovou úpravou existujícího obsahu.
  • Máte možnost prostřednictvím svých aktivit propagovat tyto stránky nebo stránky Nadačního fondu Neurodiverzity.

Partneři:

Naše práce by nebyla možná bez mnoha důležitých partnerství.

Alliance Against Seclusion & Restraint

Omezování pohybu a vyloučení ze společnosti, zastaralé techniky krizového řízení, které se běžně používají ve školách po celé zemi i mimo ni, se neúměrně používají u dětí se zdravotním postižením a dětí z menšin. Tyto zásahy jsou nebezpečné a mohou vést k závažným traumatům a zraněním žáků, učitelů a zaměstnanců. Některé děti dokonce v důsledku použití omezovacích prostředků a vyloučení ze společnosti zemřely.

Děkujeme.

Jana a Miklós Csémy

„Jsem rád, že slyším o tom, jak uplatňujete koncept neuroqueeringu ve své praxi; přesně tímto způsobem jsem doufal, že ho lidé budou používat.
– Dr. Nick Walker

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.