Plaská 7, Praha 5 – Újezd, Malá Strana
+420775274281

Alan Yau

Jak rozumět autismu, ADHD a životu, když zrovna nedává smysl

 

Zde naleznete doplňující přehled informací ke knize Alana Yau Autismus – Praktická příručka pro rodiče

Kapitola 1 – Co je autismus?

Podivný případ se psem, román Marka Haddona

Snadné čtení o dítěti s autismem (přestože to není v knize explicitně zmíněno), které se snaží vyřešit jistou záhadu. V knize najdeme mnoho zajímavých postřehů, jak zmatený a matoucí je náš svět z pohledu člověka s autismem.

Dostupné na martinus.cz

A is for Autism(A jako autismus), krátký film Tima Webba, v kterém mimo jiné hovoří lidé s autismem o smyslovém vnímání.

Pusťte si celých 11 minut:

Raising a Sensory Smart Child,(Výchova smyslově nadaného dítěte) od Lindsey Biel a Nancy Peske

Pro hlubší pochopení smyslových potíží si pořiďte tuto praktickou knížku vhodnou pro rodiče. Je dostupná na amazon.co.uk

Smyslové přehlcení

Zajímalo vás někdy, jaké může pro člověka být smyslové přehlcení? Pusťte si tyto 2 simulace.

  1. video– smyslové přehlcení (interagující s Autism Project) odMiguela Jiron naVimeu.
  2. video

Kapitola 2– Intenzivní hra

Raketové balonky

Při poletování po místnosti dělají skvělý zvuk – seženete je v hračkářstvích nebo naamazon.co.uk.

Skvělou alternativou jsou také balonky-létající talíře. Při vyfukování se otáčí dokolečka a vydávají fantastický zvuk.

Kapitola 3 – Pozornost

Inspirací pro tuto kapitolu byla Gina Davies z Attention Autism. Gina vyvinula zábavný, motivující a efektivní přístup pro práci s dětmi s autismem. Pokud vás zajímají bližší informace, navštivte její stránku www.attentionautism.com

Dále zde naleznete pár vědeckých stránek, na kterých najdete skvělé nápady, které můžete vyzkoušet zvláště se staršími dětmi:

Steve Spangler Science website

The Naked Scientists website

Chapter 4 – Zviditelněte to

Vizuální strategie pro vylepšení komunikace (Visual Strategies for Improving Communication), kniha, kterou napsala Linda Hodgdon

Tato kniha je poněkud dražší, nicméně je bohatá na informace o vizuálních strategiích. K dostání na amazon.co.uk

Pictoselector

Není třeba kupovat drahé programy na tvorbu obrázkových kartiček. Pictoselector je skvělý program, který je zadarmo a obsahuje širokou škálu symbolů.

Stáhněte si jej zde.

Plánovací tabule(nyní-poté)

Tabule si můžete snadno vytvořit z tvrdého papíru. Pokud chcete šablonu, můžete si jednu stáhnout  zde, ale vážně to není třeba.

Kalendáře

Kupte si kancelářský kalendář s okýnky na každý den, do kterých můžete psát, nebo si vytiskněte jeden z těchto: kalendář

Suchý zip

Suchý zip je velmi užitečný při používání vizuálních pomůcek, proto je dobré jich mít doma zásobu. Dají se sehnat v rolích, což je cenově asi nejvýhodnější. Najdete je na amazon.co.uk.

Kapitola 5 – Zdraví

Tančící rozinky

Už jste někdy viděli rozinky tancovat? Jsou moc šikovné.

Mentos

Podívejte se, co se stane, když dáte dohromady mentos se sycenými nápoji:

Kapitola 6 – Obecné strategie

K této kapitole nejsou v současné době žádné dostupné odkazy.

Kapitola 7 – Účast a chování

Úžasná 5 bodová škála (The Incredible 5 Point Scale), kniha Kari Dunn Buron a Mitzi Beth Curtis

Nápady, jak pomoci vašemu dítěti oznámkovat vlastní zkušenosti a pochopit, jaké odpovědi jsou vhodné, najdete na  amazon.co.uk.

Tmavé rolety

Pokud se vám stále nedaří dostatečně zatemnit pokoj vašeho dítěte, použijte tmavé rolety. Podívejte se zvláště na Gro Anywhere Blackout Blind, dostupné na amazon.co.uk, ale v současné době nedostupné na amazon.com. Možná je najdete i na ebay. Mají speciální přísavky, takže se dají snadno použít kdekoliv.

Spěte lépe (Sleep Better), kniha V Marka Duranda

Skvělý návod, jak vašemu dítěti vylepšit spánek, dostupný na amazon.co.uk.

Špatné chování lidí s autismem (People with Autism Behaving Badly), od Johna Clementse

Skvělý návod, jak pochopit a vypořádat se s potížemi v chování, napsán jedním z lidí, kterého si velice vážím a respektuji jeho názory ohledně problémového chování. Dostupné na amazon.co.uk.

Kapitola 8 – Technologie

Čas na počítač

Pokud máte potíže rozvrhnout čas, který smí vaše dítě trávit u počítače, bez konfliktů, může vám pomocti tento program. Můžete si jej na 14 dní vyzkoušet zdarma, tak si jej stáhněte zde.

Timelock

Tahle aplikace vám umožní omezit čas, který vaše dítě stráví na iPodu nebo iPadu. Zde máte  iTunes link.

Aplikace pro autismus (Apps for Autism), kniha Lois Jean Brady

Pokud chcete opravdu využívat aplikace, abyste pomohli vašemu dítěti s autismem, pak se vám bude tento zdroj jistě hodit. Lois roztřídila spoustu aplikací do kategorií, které vám možná pomohou si vybrat a objevit aplikace, na které jste možná ani nepomysleli. Dostupné na  amazon.co.uk

Doporučené knihy

Carlin hlas (Carly’s Voice) od Arthura Fleischmanna a Carly Fleischmann

Úžasný příběh Carly Fleischmann o tom, jak jí psaní umožnilo projevit takovou inteligenci, o které její rodina předtím ani netušila.

Dostupné na amazon.co.uk

Opravdový kluk (A Real Boy) od Christophera Stevense a Nicoly Stevens

Rodinné zážitky o životě s dítětem s autismem. Dojemné, opravdové a skvěle napsané. Moc dobré čtení. Dostupné na amazon.co.uk

(Jak můžu mluvit, když nehýbu rty) How Can I Talk If My Lips Don’t Move od Tita Rajarshi Mukhopadhyaye

Tita jsem poprvé viděl v televizním dokumentu, když mu bylo kolem desíti. Neverbální těžký autista, který demonstroval brilantnost své mysli skrz básně. Tato kniha je fascinujícím náhledem do Titova vidění světa.Dostupné na amazon.co.uk

Myšlení v obrazech (Thinking in Pictures) od Temple Grandin

Temple Grandin je pravděpodobně nejznámější osoba s autismem – a v časopisu Time byla v roce 2010 jmenována mezi 100 lidmi, kteří nejvíce ovlivňují svět. V nedávno natočeném HBO dokumentárním filmu o jejím životě hrála Claire Danes (která za svou roli získala Zlatý glóbus). V této knize Temple Grandin vysvětluje, jak funguje její mysl – myslí v obrazech.

Dostupné na amazon.co.uk
Více o dalších knihách Temple Grandin na www.templegrandin.cz

Výchova smyslově nadaného dítěte (Raising a Sensory Smart Child) od Lindsey Biel a Nancy Peske

Pokud vás zajímá, jak pomoci vašemu dítěti se smyslovými potíži, pak vám tato kniha dodá praktické informace. Jasná, praktická, snadná ke čtení. Spolupracovali  na ní rodič a terapeut.

Dostupná na amazon.co.uk

Vizuální strategie pro vylepšení komunikace (Visual Strategies for Improving Communication) od Linda Hodgdon

Tato kniha je poněkud drahá, ale je třeba se na ni dívat jako na investici. Je plná praktických vysvětlivek, nápadů a příkladů, jak využívat vizuální strategie při práci s dítětem. Autorka je řečová a jazyková terapeutka, která prorazila s vizuálními strategiemi.

Dostupné na amazon.co.uk

Špatné chování lidí s autismem (People with Autism Behaving Badly) od Johna Clementse

Poprvé jsem slyšel Johna Clementse mluvit před lety na jedné konferenci a inspirovalo mě zejména to, co říkal o zdraví a pohodě. Mělo to na mou činnost veliký dopad. Pokud máte potíže s problémovým chováním, pak je tato knížka skvělým výchozím bodem. Silně doporučuji.

Dostupné na amazon.co.uk

Spěte lépe (Sleep Better) od V Marka Duranda

Když vezmeme v potaz, kolik dětí s autismem má problémy se spánkem, překvapuje nás, jak málo knížek se tímto tématem zabývá. Nedávno jsem si koupil jednu, která vypadala slibně, nicméně byla příliš technická na to, aby byla užitečná. Tato kniha Marka Duranda se dá naopak číst velmi snadno a je plná praktických nápadů.

Dostupné na amazon.co.uk

Jen si kousni (Just Take a Bite) od Lori Ernsberger

Toto je skvělá kniha, pokud má vaše dítě problémy s jídlem. Jasně vymezená, pochopitelná a praktická.

Dostupná na amazon.co.uk

Učení na WC pro jedince s autismem nebo jinými vývojovými poruchami (Toilet Training for Individuals with Autism and Other Developmental Issues) od Maria Wheeler

Plné praktických tipů a věcí, které je potřeba zvážit, zvláště pokud má vaše dítě smysdové potíže, co se týče používání WC. Užitečné pro problémové situace, kdy se snažíte, a přesto vám nevychází váš plán.

Dostupné na amazon.co.uk

Nová kniha společenských povídek (The New Social Story Book) od Carol Gray

Carol Gray vymyslela Společenské povídky před 20 lety a dnes je využívají děti s autismem po celém světě. Její nová kniha je skvělým zdrojem. Pokud nevyužíváte společenské povídky, protože nevíte, kde začít, pořiďte si tuto knihu. Obsahuje návod, ve kterém se přesně dozvíte, jak je psát. Zbytek knihy jsou příklady společenských povídek, které můžete přizpůsobit vašemu dítěti – dostanete k nim i CD, na kterém jsou všechny povídky ve word a pdf formátech, aby se vám snadněji přizpůsobovaly.

Dostupné na amazon.co.uk

Aplikace pro autismus (Apps for Autism) od Lois Jean Brady

iPads a iPods jsou skvělé, ale díky čemu jsou opravdu užitečné, jsou aplikace. Ale těch existuje tolik; kde začít? Lois sestavila velmi užitečný seznam, kde hodnotí spoustu skvělých aplikací, které také třídí do kategorií. Pouhý pohled na názvy kategorií vám vnukne nápady, na které byste možná ani jinak nepřišli.

Dostupné na amazon.co.uk

Kompletní průvodce Aspergerovým syndromem (The Complete Guide to Asperger’s Syndrome) od Tonyho Attwooda

O čem kniha pojednává je snadné zjistit již z názvu. Obsáhlá, autoritativní a dobře napsaná. Pokud má vaše dítě Aspergerův syndrom, pořiďte si tuto knihu.

Dostupná na amazon.com a amazon.co.uk

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.