Plaská 7, Praha 5 – Újezd, Malá Strana
+420775274281

Knihy o autismu

Jak rozumět autismu, ADHD a životu, když zrovna nedává smysl

Nejlepší knihy o autismu jsou napsány autisty, autistickými odborníky nebo ve spolupráci s nimi. Zde najdete přehled literatury v češtině i v anglickém jazyce. U zde uvedených anglicky psaných knih nemá cenu čekat na jejich překlad – informace v nich uvedené často v dostupné české literatuře nejsou. Pokud máte možnost je číst, můžete si je objednat ve fyzické podobě nebo formou eknihy ze zahraničí. Pro jednoduchost uvádíme u cizojazyčných knih odkaz na Amazon. Většina zde uvedených autorů napsala i další knihy, které se vážou k tématu – skrze odkazy je lze snadno dohledat.

Knihy v českém jazyce

Temple Grandin: Jak to vidím já

Přehledná, rozsáhlá a praktická kniha o autismu od Temple Grandin, kterou můžete znát ze stejnojmenného filmu.

Temple-Grandin-kniha-Jak-to-vidim-ja.png

Koupit knihu Temple Grandin v Luxor.cz
Kniha je také k dostání u všech dobrých knihkupců
Více informací o knize Jak to vidím já

Alan Yau: Autismus – Praktická příručka pro rodiče

Tenká, avšak praktická příručka, kterou by měl mít po ruce každý rodič. Britský expert Alan Yau se ve své knize zaměřuje na to, jak rozvíjet vztah a porozumění v práci s autistickými dětmi. Díky citlivému a respektujícímu přístupu často uspěl tam, kde ostatní odborníci selhali. Kromě mnoha praktických rad si odnesete i to nejdůležitější – přístup, díky kterému budete moci se svým autistickým dítětem rozvíjet krásný vztah.

autismus-alan-yau

Koupit knihu Autismus – Praktická příručka pro rodiče u nás
Koupit knihu Autismus – Praktická příručka v Luxor.cz
Kniha je také k dostání u všech dobrých knihkupců
Více informací o knize Autismus – Praktická příručka pro rodiče

Temple Grandin – JINÍ…Ne Horší

Na českém trhu jedinečná kniha přináší sérii výpovědí dospělých autistů o tom, jak vypadají jejich životy. Kniha líčí jednotlivé osudy zcela bez příkras a senzací, je dobrou ukázkou každodenní zkušenosti autismu.

obalka-jini-ne-horsi

Vyprodáno – zkuste se poptat na Luxor.cz nebo v antikvariátech
Více informace o knize JINÍ…Ne Horší
Kniha vyšla s podporou Ministerstva zdravotnictví České republiky

Knihy v anglickém jazyce

Neurotribes: The Legacy of Autism and the Future of Neurodiversity

Přehledná historie autismu od Steva Silbermana líčí jak se vyvíjelo naše chápání autismu, od historických postav, přes rodičovské zkušenosti z druhé poloviny dvacátého století až dosud, až k tomu, jak se formovala autistická komunita. Klíčová kniha pro všechny, kteří se chtějí o autismu a jeho historii dozvědět více.

Koupit knihu Neurotribes

Koupit knihu Neurokmene (Slovenština)

Neuroqueer Heresies

Báječný soubor esejí na téma neurodiverzity z pera Nicka Walkera, PhD., který se zamýšlí nad řadou témat spojených s autismem, ADHD, epilepsií, traumatem, PTSD, smyslovou citlivostí a dalšími zkušenostmi, s nimiž se neurodivergentní lidé setkávají. Kniha přehledně vysvětluje co je to autismus, proč se ho často rodiče nebo odborníci bojí, jaké mohou dělat ve výchově chyby, zda autismus je nebo není postižení, zda autistické děti mají být v uzpůsobených třídách a kolektivech a mnoho dalšího. Doktor Nick Walker patří k nejvýraznějším autistickým osobnostem současnosti a jeho kniha patří k tomu vůbec nejlepšímu, co bylo na toto téma v posledních letech napsáno.

Koupit knihu Neuroqueer Heresies

Nerdy, Shy and Socially Inappropriate

Kniha Cynthie Kim „Ujetá, stydlivá a společensky nemístná“ je skvělou knihou pro autistické ženy a dívky. Citlivá, praktická a bezprostřední publikace nabízí dobrou základní orientaci v problematice autismu a Aspergerova syndromu.

Koupit knihu Nerdy, Shy and Socially Inappropriate

The Real Experts: Reading for Parents of Autistic Children

Kniha Skuteční odborníci: Čtení pro rodiče autistických dětí je navzdory názvu velice vhodnou literaturou i pro samotné autisty, laickou i odbornou veřejnost. Série esejí slouží jako čtivý a přehledný úvod do světa autismu. Rodiče si díky ní mohou udělat dobrou představu o tom, co jejich dítě cítí a prožívá a jakým způsobem mu mohou pomoci k tomu, aby bylo šťastné.

Koupit knihu The Real Experts

Being Realistic isn’t Realistic

Vybrané eseje na téma postižení, identity, inkluze a inovace. Proč rehabilitace někdy nefungují? Jak to, že nekonečné nácviky dovedností nikam nevedou? Kniha o tom, že postižení není nadávkou, ale součástí identity, ale také o tom, jak apel na to, aby si postižení dávali pro svůj život jen „realistické“ cíle může být příslovečnou cestou do pekel, dlážděnou dobrými úmysly. Kniha je vhodná pro čtenáře s jakýmkoliv typem postižení nebo ty, kdo se zajímají o problematiku moci, útisku, nerovnosti a rovných příležitostí.

Koupit knihu Being Realistic isn’t Realistic

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.