Plaská 7, Praha 5 – Újezd, Malá Strana
+420775274281

Úzkost, úzkostnost

Jak rozumět autismu, ADHD a životu, když zrovna nedává smysl

Úzkostlivost je u autistických lidí velmi častá(uvádí se velmi široké spektrum v závislosti na nejrůznějších studiích – tvrdí se, že tak málo jako 11%, ale možná i tak hodně, jako 84% autistů zažívá silné úzkosti).

Symptomy a projevy úzkostnosti se však mohou velmi lišit – mohou být jiné v různých životních etapách, má na ně vliv i pohlaví (autistické ženy se od autistických mužů liší, co se projevů týče), každý autista může mít úzkostné stavy z různých důvodů. Proto je dobré si vždy ponechávat otevřenou mysl a autistů se otevřeně ptát, jak jim mohou pomoci se zmírněním úzkosti.

Na zmírnění úzkosti a úzkostlivosti autistům často pomáhá stimming. Často z úzkosti rovněž pramení meltdowny a shutdowny.  
U autistů někdy bývá problém diagnostikovat úzkostné poruchy; někdy odborník usoudí, že diagnóza autismu je dostačující a úzkostnými poruchami není třeba se tolik zabývat.

Více o úzkosti u autistů:
49 frází, kterými uklidníte úzkostného člověka

Úzkostný Asperger u stomatochirurga

Návaly úzkosti

Strach a úzkost

 

 

Ani ty nejlepší informace nemohou nahradit možnost probrat konkrétní situaci s někým, kdo vám rozumí. Proto poskytujeme konzultace pro rodiny a organizace.